„Otwórz się na pomoc”

Gmina i Miasto Jastrowie przystępując do projektu „Otwórz się na pomoc” pragnie zwrócić uwagę na kwestię zdrowia psychicznego oraz poinformować o miejscach na terenie naszej gminy, w których można otrzymać pomoc i wsparcie.

Projekt „Otwórz się na pomoc” to m.in. interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu. Scenariusz filmu został opracowany we współpracy z doświadczoną psycholog dziecięcą i terapeutką Mają Pisarek.

Zadaniem widzów jest pokierowanie losami Dominika – 12-letniego chłopca, który musi zmierzyć się z własnymi słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych. Podjęte przez widzów decyzje w trakcie filmu mają wpływ na przebieg fabuły. Jedne wybory przybliżają Dominika do rodziny, inne sprawiają, że coraz bardziej zatapia się w świecie cyfrowego uzależnienia.

To jak zakończy się historia, zależy tylko od WIDZA.

W projekcie „Otwórz się na pomoc” przygotowana została również specjalna sekcja „Prawdziwe historie”, którą poświęcono problemowi zdrowia psychicznego i przedstawiono historie dzieci borykających się z problemami m.in., hejtu i przemocy w sieci, depresji czy uzależnieniu od alkoholu.

Ponadto wydany został również poradnik, który będzie dystrybuowany szczególnie wśród seniorów.

CZAS W INTERNECIE A UZALEŻNIENIE

Na co przede wszystkim warto zwrócić uwagę, gdy podejrzewamy, że dziecko może być uzależnione od Internetu:

– jeśli dziecko kłamie, pytane o to, ile czasu spędza w Internecie,

– jeśli spędzanie czasu w internecie jest przyczyną rezygnacji z innych zainteresowań

– jeśli dziecko reaguje rozdrażnieniem lub agresją, gdy nie może korzystać z urządzeń elektronicznych

– jeśli podejmuje próby ograniczenia korzystania z internetu, które kończą się niepowodzeniem,

– jeśli korzystanie z internetu powoduje zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych,

Jeżeli występują niektóre z powyższych objawów, należy podjąć zdecydowane działania korygujące a w przypadku trudności z rozwiązaniem problemu samodzielnie warto zainteresować się profesjonalną diagnostyką problemu przy wsparciu specjalistów.

POTRZEBUJESZ POMOCY? NIE CZEKAJ?

Skip to content