Używki, czym są i dlaczego są szkodliwe?
Materiał przedstawia fragment reportażu telewizyjnego. Mówi on o niebezpieczeństwach, na które narażona jest młodzież w okresie wakacji. Niebezpieczeństwa, o których mowa to używki, np. alkohol i papierosy. Po wysłuchaniu programu, ojciec tłumaczy córce, czym są dopalacze.
— Niestety, okres wakacyjny to dla wielu młodych osób czas eksperymentów związanych z używkami. Pomimo zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych i alkoholowych osobom poniżej 18. roku życia, liczba osób małoletnich sięgających po te używki wzrasta z roku na rok. Młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą picie alkoholu. Nie są świadomi, jak łatwo jest się uzależnić. Podobnie jest z papierosami. Zdarza się, że uczniowie w wieku 14-15 lat są już nałogowcami. Kontrowersyjny wynalazek e-papierosa z pewnością nie pomaga. W tej kwestii zabrał głos między innymi pan doktor Kowalski.
— Dym papierosowy zawiera aż 40 rakotwórczych związków chemicznych. Wszystkie docierają do najgłębszych zakamarków organizmu palacza i osób w jego otoczeniu. Producenci e-papierosów zapewniają, że są one pozbawione trujących i rakotwórczych substancji smolistych, występujących w zwyczajnych papierosach. Ciężko definitywnie ocenić, ile jest w tym prawdy. Należy jednak pamiętać, że nie ma określonych norm prawnych kontrolujących skład e-papierosów. Potrzeba też więcej badań nad ich potencjalną szkodliwością. Z pewnością nie jest to bezpieczna alternatywa. Podobnie zresztą z dopalaczami…
— I co o tym myślisz?
— Tato, czy dopalacze to narkotyki?
— Można tak powiedzieć. Zawierają substancje psychoaktywne działające na układ nerwowy człowieka, podobnie jak narkotyki. Już niewielka dawka dopalacza działa na mózg, dlatego łatwo jest przedawkować lub uzależnić się. Tak samo jak z narkotykami.
— To dziwne. Dlaczego dopalacze można kupić w sklepie, skoro są tak niebezpieczne?
— Dopalacze okazały się skuteczną próbą obejścia prawa zabraniającego sprzedaży narkotyków. Są bardzo niebezpieczne. Dopalacze zawierają substancje, które nie znajdują się w wykazach substancji kontrolowanych prawem. Tak naprawdę trudno stwierdzić, jakie dokładnie substancje znajdują się w dopalaczach, w jakich ilościach i w jaki sposób mogą oddziaływać na organizm człowieka. Ponadto produkowane są w niesterylnych warunkach.
— Rozmawialiśmy o nich kilka razy na godzinie wychowawczej. Nie do końca rozumiem, po co je w ogóle brać.
— Wiesz, niektórzy ludzie szukają czegoś, co poprawi im samopoczucie…
— To w sumie smutne. Dzięki za wyjaśnienia.
Nagranie przedstawia rozmowę znajomych na temat napojów energetyzujących.
— Oglądałem ostatnio fajny filmik o dopalaczach…
— Ciągle coś oglądasz. Co tym razem? Zainteresowany jesteś dopalaczami?
— Nie, no co ty. Nie wziąłbym tego nawet za pieniądze. W każdym razie pomyślałem sobie, że dużo się mówi o alkoholu, papierosach, narkotykach, dopalaczach, ale są też inne używki.
— Kawa, herbata…
— Też. Chodzi mi jednak o napoje energetyzujące.
— To nie używka! Bez tego nie dałabym rady uczyć się do zaliczenia.
— A właśnie, że jest to używka! Nawet nie wiesz, jak wpływa na twoje ciało i mózg. A wiem, że ty pijesz sporo energetyków.
— Kto nie pije. Kierowcy, managerowie, o studentach nawet nie wspomnę. Poza tym, gdyby to było groźne, to nie byłoby tak łatwo dostępne w sklepach.
— Cukier też jest dostępny, a do zdrowych nie należy. Sama wiesz.
— Cukier to co innego.
— Uparta jesteś. Czy Ty chcesz posłuchać, co mam jeszcze do powiedzenia o energetykach czy nie?
— No dobra, mów.
— Reklama robi swoje. Energetyki są reklamowane wszędzie. Mają być lepsze od kawy i pomagać w koncentracji.
— Wiem, wiem… w jednej puszcze jest mniej więcej tyle kofeiny, co w filiżance kawy. A kofeina silniej działa na organizm dziecka, niż osoby dorosłej. Dla ucznia szkoły podstawowej jedna puszka takiego napoju jest równoważna z wypiciem 7 kaw… Powiedz coś, czego nie wiem.
— Skoro wiesz, to wyobraź sobie, jak to działa na dzieciaki! Po puszce takiego energetyka mogą wystąpić bóle brzucha i głowy, mdłości, bezsenność, nerwowość i pobudzenie.
— Nie brzmi to dobrze.
— To nie koniec. Mogą pojawić się: kołatanie serca, odwodnienie, a nawet zatrucie i zaburzenia świadomości. Długo można by wymieniać.
— Hmm, w sumie czasami dziwnie się po nich czuję. Myślałam, że się zatrułam…
— Jeszcze gorsze jest mieszanie napojów energetyzujących z alkoholem. Alkohol przyspiesza pracę serca, oszałamia, spowalnia czas reakcji i obniża ciśnienie krwi, a kofeina zawarta w energetykach je podwyższa. Ona w pewnym stopniu łagodzi niekorzystne oddziaływanie alkoholu.
— W jaki sposób?
— Łagodzi na przykład ograniczoną zdolność do podejmowania decyzji, uśpioną czujność, osłabioną pamięć, zmniejszoną zdolność do uczenia się i twórczego myślenia. Błędnie uważamy, że jesteśmy w lepszej kondycji psychoruchowej, niż to jest w istocie. Pijemy przez to więcej alkoholu i zwiększamy ryzyko niebezpiecznego zachowania.
— Dobra, nastraszyłeś mnie. Nie chcę się tak czuć.
— To nie pij tego i już!
— No ale co w zastępstwie?
— Och Ty! Zawsze szukasz jakichś wzmacniaczy! Już lepiej napij się kakao.
Materiał podsumowuje treści z audiobooka, przedstawiając ogólne oznaki uzależnienia od różnych używek i substancji.
Nie zawsze samodzielnie można we właściwym momencie zorientować się, że jest się osobą uzależnioną od danej substancji. Może warto zaufać bliskim, przyjaciołom czy nauczycielom w szkole, gdy zwrócą uwagę na:
Po pierwsze: nasze silne, natrętne pragnienie zastosowania środka.
Po drugie: naszą utratę kontroli nad tym, kiedy zacząć i kiedy skończyć spożywanie oraz jaką ilość środka zastosować.
Po trzecie: pojawienie się u nas objawów zespołu abstynencyjnego po odstawieniu środka. Rezultatem jest poszukiwanie substancji w celu zniesienia przykrych objawów.
Po czwarte: konieczność stosowania przez nas coraz większych dawek dla uzyskania pożądanego efektu.
Po piąte: drastyczną zmianę dotychczasowych naszych zainteresowań i zachowań.
Po szóste: uporczywe przyjmowanie przez nas substancji, pomimo świadomości szkodliwych następstw.
Po siódme: wymyślanie przez nas pseudoprawdziwych pretekstów i powodów, dla których stosowanie środka jest konieczne, obwinianie otoczenia i usprawiedliwianie siebie.
Zródło: https://zpe.gov.pl/a/uzywki-czym-sa-i-dlaczego-sa-szkodliwe/DBfMArZu2
Zespół uzależnienia od alkoholu to kompleks zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, wśród których picie alkoholu dominuje nad innymi zachowaniami, które poprzednio miały dla pacjenta większą wartość. Głównym objawem zespołu uzależnienia jest pragnienie alkoholu (często silne, czasami przemożne). Wypicie alkoholu nawet po bardzo długim okresie abstynencji może wyzwalać zjawisko gwałtownego nawrotu innych objawów zespołu uzależnienia, znacznie szybciej niż pojawienie się uzależnienia u osób poprzednio nieuzależnionych.
Na ostateczne rozpoznanie uzależnienia pozwala identyfikacja trzech lub więcej następujących cech lub objawów występujących łącznie przez pewien okres czasu w ciągu ostatniego roku. Są to:
- Silne pragnienie lub poczucie przymusu picia („głód alkoholowy”).
- Upośledzona zdolność kontrolowania zachowań związanych z piciem (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia do wcześniej założonego poziomu, nieskuteczność wysiłków zmierzających do zmniejszenia lub kontrolowania picia).
- Fizjologiczne objawy zespołu abstynencyjnego pojawiającego się, gdy picie alkoholu jest ograniczane lub przerywane (drżenie mięśniowe, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, rozszerzenie źrenic, wysuszenie śluzówek, wzmożona potliwość, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki, padaczka poalkoholowa, omamy wzrokowe lub słuchowe, majaczenie drżenie) albo używanie alkoholu lub pokrewnie działającej substancji (np. leków) w celu złagodzenia ww. objawów, uwolnienia się od nich lub uniknięcia ich.
- Zmieniona (najczęściej zwiększona) tolerancja alkoholu (ta sama dawka alkoholu nie przynosi oczekiwanego efektu) potrzeba spożycia większych dawek dla wywołania oczekiwanego efektu.
- Z powodu picia alkoholu – narastające zaniedbywanie alternatywnych źródeł przyjemności lub zainteresowań, zwiększona ilość czasu przeznaczona na zdobywanie alkoholu lub jego picie, bądź uwolnienia się od następstw jego działania.
- Uporczywe picie alkoholu mimo oczywistych dowodów występowania szkodliwych następstw picia (picie alkoholu, mimo, że charakter i rozmiary szkód są osobie pijącej znane lub można oczekiwać, że są znane).
Pużyński S., Wciórka J. (red.) „Klasyfikacja zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10. Opisy kliniczne i wskazówki diagnostyczne”, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne „Vesalius”, Instytut Psychiatrii i Neurologii, 2000.
Autodiagnoza
Jak ocenić swoje picie?
Spożycie alkoholu opisywać można w gramach wypitego alkoholu lub też posługując się miarą porcji standardowej. Przyjmuje się, że w Europie porcja taka zawiera zwykle 10g czystego alkoholu.
Porcja standardowa alkoholu (tzn. 10g czystego, 100% alkoholu) zawarta jest w ok. 250ml piwa o mocy 5%, w ok. 100ml wina o mocy 12% oraz w ok. 30ml wódki o mocy 40%.
Do sprawdzenia na ile ryzykowny (lub bezpieczny) jest aktualny model spożywania alkoholu może okazać się przydatny Test Rozpoznawania Zaburzeń Związanych ze Spożywaniem Alkoholu AUDIT.
Działanie alkoholu na organizm.
Alkohol etylowy jest cieczą lżejszą od wody, przezroczystą, o charakterystycznej woni i piekącym smaku. W normalnych warunkach występuje w organizmie człowieka jako alkohol fizjologiczny, w stężeniu nie przekraczającym 0,15 promila. Wchłanianie rozpoczyna się natychmiast po wprowadzeniu alkoholu do organizmu, już w jamie ustnej. Szybkość wchłaniania zależy m. in. od tempa przesuwania się treści pokarmowych z żołądka do dwunastnicy i jelit, a także od zawartości tłuszczu w pożywieniu. Jelita są miejscem, gdzie najwięcej alkoholu przenika do krwi, natomiast największe jego stężenie występuje w ślinie, moczu, krwi, żółci i płynie mózgowo-rdzeniowym. Do maksymalnego stężenia alkoholu we krwi dochodzi po upływie około 1-1,5 godziny od chwili jego spożycia. Proces metabolizowania alkoholu przebiega wolniej niż proces jego wchłaniania.
Za: B. Woronowicz: „”Bez tajemnic o uzależnieniach i ich leczeniu,” Instytut Psychiatrii i Neurologii, Warszawa 2003
Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Większe ryzyko niesie za sobą palenie tytoniu i nadciśnienie tętnicze. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.
- układ nerwowy: polineuropatia, zmiany zanikowe móżdżku i mózgu, zwyrodnienia w płatach czołowych, ubytek szarej substancji mózgu, encefalopatia Wernickego i inne;
- układ pokarmowy: przewlekłe stany zapalne błon śluzowych jamy ustnej, przełyku, żołądka i dwunastnicy, zaburzenia perystaltyki jelit oraz upośledzenie wchłaniania, stany zapalne trzustki i wątroby (stłuszczenie, zwłóknienie i marskość) i inne;
- układ krążenia: nadciśnienie tętnicze, kardiomiopatia alkoholowa (zmiany zwyrodnieniowe włókien mięśnia sercowego, stłuszczenie i powiększenie serca)
- układ oddechowy: przewlekłe zapalenie błony śluzowej tchawicy i oskrzeli. U osób nadużywających alkoholu 10-krotnie częściej występuje rak jamy ustnej, krtani oraz tchawicy.
- układ moczowy: ostra niewydolność nerek, wzrost stężenia kwasu moczowego we krwi i związane z tym objawy dny moczanowej (zapalenie stawów spowodowane gromadzeniem się złogów moczanowych)
- układ hormonalny: nieprawidłowe wydzielanie testosteronu, zmniejszenie ruchliwości plemników i zniszczenie ich struktury. Hypogonadyzm i feminizacja u mężczyzn, u kobiet zaburzenia miesiączkowania, zanik jajników i maskulinizacja.
Zródło: https://www.parpa.pl/index.php/szkody-zdrowotne-i-uzaleznienie/szkody-zdrowotne
Szkody zdrowotne spowodowane przez alkohol.
Różne wzory spożywania alkoholu
Nikt nie sięga po alkohol po to, aby mieć problemy. Przeciwnie każdy, kto spożywa alkohol oczekuje korzyści – chce poprawić sobie nastrój, ubarwić szarą codzienność, ułatwić kontakty towarzyskie, zrelaksować się. Niektórzy nawet wierzą, że alkohol może mieć korzystne działanie zdrowotne.
Choć alkohol jest trucizną i z punktu widzenia toksykologii każda ilość wypitego alkoholu jest ryzykowna, to jednak w większości przypadków spożywanie małych dawek alkoholu nie pociąga za sobą widocznych szkód zdrowotnych i konsekwencji społecznych. Mimo to nie powinni wcale pić alkoholu:
• młodzi ludzie (ze względu na ryzyko poważnych zaburzeń rozwojowych),
• kobiety w ciąży i matki karmiące (z powodu ryzyka uszkodzenia płodu i negatywnego wpływu na zdrowie dziecka),
• osoby chore, przyjmujące leki wchodzące w reakcje z alkoholem,
• wszyscy, którzy znajdują się w okolicznościach wykluczających picie (kierując pojazdami, przebywając w pracy, w szkole, itp.),
• osoby, którym szkodzi każda, nawet najmniejsza, ilość alkoholu.
Co ósmy dorosły Polak nie pije w ogóle alkoholu. Kilkanaście procent dorosłych Polaków spożywa alkohol problemowo. Szacuje się, że w grupie tej znajduje się ok. 900 tys. osób uzależnionych oraz ponad 2 mln osób pijących alkohol ryzykownie lub szkodliwie.
Większość pijących spożywa alkohol w sposób, który nie powoduje negatywnych konsekwencji dla nich i dla osób z ich otoczenia.
Osoby pijące alkohol mogą wielokrotnie w ciągu swojego życia zmieniać wzór spożywania alkoholu przemieszczając się na continuum od abstynencji, poprzez picie o niskim poziomie ryzyka, do spożywania alkoholu w sposób wysoce ryzykowny i szkodliwy. Niektóre z nich się uzależnią. Jest to wędrówka w dwie strony. Ktoś, kto dzisiaj pije alkohol na poziomie niskiego ryzyka może w wyniku różnego rodzaju okoliczności zwiększyć swoje picie do poziomu wysokiego ryzyka. Ktoś, kto dziś pije ryzykownie lub szkodliwie może na tyle ograniczyć swoje picie, aby radykalnie zmniejszyć wynikające z niego szkody. Abstynent może w każdej chwili zacząć pić, a osoba uzależniona może zostać abstynentem. Najmniej prawdopodobna jest sytuacja, że osobie uzależnionej uda się trwale ograniczyć spożywanie alkoholu, a więc wrócić na stałe do picia kontrolowanego, o niskim ryzyku szkód.
Ryzykowne spożywanie alkoholu to picie nadmiernych ilości alkoholu (jednorazowo i łącznie w określonym czasie) nie pociągające za sobą aktualnie negatywnych konsekwencji, przy czym można oczekiwać, że konsekwencje te pojawią się, o ile obecny model picia alkoholu nie zostanie zmieniony.
Picie szkodliwe to taki wzorzec picia, który już powoduje szkody zdrowotne, fizyczne bądź psychiczne; ale również psychologiczne i społeczne, przy czym nie występuje uzależnienie od alkoholu.
Za: J. Fudała: „Czy moje picie jest bezpieczne”, PARPAMEDIA, 2007
Picie alkoholu staje się problemem gdy:
Metody leczenia uzależnienia od alkoholu.
Zasadniczą metodą leczenia uzależnienia w zakładach lecznictwa odwykowego jest psychoterapia uzależnienia, natomiast postępowanie medyczne ma wymiar wspomagający psychoterapię uzależnienia i jest nakierowane głównie na leczenie alkoholowych zespołów abstynencyjnych oraz farmakologiczne wsparcie psychoterapii.
Programy terapeutyczne, oparte są w większości na:
· podejściu terapii behawioralno-poznawczej
· idei i doświadczeniach Wspólnoty Anonimowych Alkoholików
Większość programów integruje różne podejścia psychoterapeutyczne, z przewagą behawioralno-poznawczego.
Podstawowe cele psychoterapii to:
– zachowanie trwałej abstynencji,
– poprawa zdrowia psychicznego i fizycznego,
– nabycie umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów emocjonalnych i społecznych.
Czas niezbędny do przeprowadzenia skutecznej terapii to 18-24 miesiące. Pierwszy, podstawowy etap psychoterapii uzależnienia od alkoholu w zakładach stacjonarnych i oddziałach dziennych trwa od sześciu do ośmiu tygodni, natomiast w placówkach ambulatoryjnych od czterech do sześciu miesięcy. Cały cykl psychoterapii uzależnienia trwa do dwóch lat i obejmuje do 240 godzin terapii grupowej i do 50 godzin terapii indywidualnej w ciągu roku. Po zakończonej terapii stacjonarnej osoby uzależnione, w celu kontynuowania leczenia, kierowane są do dalszej psychoterapii w zakładach ambulatoryjnych oraz do grup samopomocowych Anonimowych Alkoholików i klubów abstynenta.
Czas leczenia w Oddziałach Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynencyjnych nie przekracza 10 dni.
Uzależnienie od narkotyków
- Uzależnienie jest to kompleks zjawisk fizjologicznych, behawioralnych i poznawczych, wśród których zachowania związane z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych uzyskują wyraźną przewagę nad innymi, które były charakterystyczne dla danej osoby
- Jest to zespół określonych objawów i zachowań, wywołanych nieodpartym pragnieniem przyjmowania substancji psychoaktywnych (głód psychiczny)
- Uzależnienie może rozwinąć się w wyniku używania substancji psychoaktywnych
- Uzależnienie jest przekroczeniem bardzo ulotnej i trudnej do zauważenia granicy między chęcią, która wyraża dobrowolność, a przymusem, który całkowicie zaburza kontrolę. Tę granicę przekracza się tylko raz, ale bezpowrotnie. Uzależniony, nawet gdy nie przyjmuje substancji psychoaktywnych, to do końca życia pozostaje osobą uzależnioną
- Uzależnienie jest przewlekłą chorobą centralnego układu nerwowego, która charakteryzuje się okresami remisji (abstynencji) i nawrotów.
- Uzależnienie prowadzi do powstania wielu szkód, m. in.:
- somatycznych
- psychicznych
- społecznych
- Uzależnienie często kończy się śmiercią z powodu następstw zdrowotnych
- Osoby uzależnione powinny się leczyć.
Współczesne kierunki leczenia uzależnienia to:- programy tzw. drug free – nastawione na zaprzestanie przyjmowania substancji psychoaktywnych i powrót do życia zgodnego z przyjętymi w danej kulturze normami. Podstawową metodą leczenia są oddziaływania psychoterapeutyczne; nie stosuje się farmakoterapii uzależnienia. Leczenie może się odbywać zarówno w ośrodkach całodobowych, jak i dziennych czy ambulatoryjnych
- leczenie farmakologiczne , w tym programy substytucyjne. Leczenie w programach substytucyjnych polega na długoterminowym stosowaniu leków substytucyjnych (np. metadonu) w nadzorowanych programach medycznych. Leczenie to nastawione jest na poprawę zdrowia pacjenta, ograniczenie przyjmowania substancji psychoaktywnych, ograniczenie rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.
Używanie substancji psychoaktywnych
Modele używania substancji psychoaktywnych dzielimy na:
- Używanie eksperymentalne – dotyczy przeważnie osób młodych, próbujących wielu substancji wielokrotnie. Przyjmowanie odbywa się w grupie rówieśniczej w celu osiągnięcia oczekiwanych doznań. Takie używanie najczęściej nie jest związane z ujemnymi następstwami medycznymi lub społecznymi.
- Używanie rekreacyjne – substancja (przeważnie marihuana) jest przyjmowana przez ten sam krąg osób, w celu przeżycia przyjemnych doznań, nie częściej niż raz w tygodniu i nie zaburza pełnienia ról społecznych. Indywidualne (samotne) przyjmowanie nie występuje. Używanie rekreacyjne jest też często nazywane towarzyskim.
- Używanie okolicznościowo-sytuacyjne – jest zwykle uwarunkowane motywami indywidualnymi, osobistą sytuacją,. Przyjmowanie substancji odbywa się kilka razy w tygodniu lub rzadziej, z tendencją do samoograniczania. Przyczyną przyjmowania substancji jest chęć poprawy samopoczucia, rozładowania napięcia. Tę grupę osób uważa się za zagrożoną uzależnieniem. Używanie okolicznościowo-sytuacyjne jest czasami nazywane stresopochodnym.
- Używanie intensywne – oznacza przyjmowanie substancji co najmniej raz dziennie w celu redukcji napięcia, poprawy samopoczucia i umożliwienia codziennego funkcjonowania.
- Używanie kompulsywne – intensywne przyjmowanie substancji osiągające cechy uzależnienia. Przy używaniu kompulsywnym ma miejsce stałe przyjmowanie substancji, czasami w celu uniknięcia zespołu abstynencyjnego, często dochodzi do zatruć.
- Przyjmowanie ryzykowne – jest to kategoria niemedyczna, uzupełniająca opis modeli przyjmowania substancji. Dotyczy ona zaburzeń zachowania powstałych w wyniku przyjęcia substancji psychoaktywnej, które mogą doprowadzić do powstania różnych szkód zdrowotnych. Zmiana sprawności psychofizycznej prowokuje powstawanie zagrażających sytuacji zarówno dla przyjmującego, jak i otoczenia (np. prowadzenie samochodu przez osobę, która paliła marihuanę).
Szkody zdrowotne spowodowane przez narkotyki.
- Ostre zatrucie (przedawkowanie)
- Wychudzenie, wyniszczenie
- Zakrzepy w żyłach i zatory tętnicze
- Infekcja HIV i choroba AIDS
- Wirusowe zapalenie wątroby HBV, HCV, HDV, rzadziej HAV
- Zakażenia bakteryjne, w tym posocznice – np. gronkowiec złocisty
- Zapalenia płuc, oskrzeli, zatok
- Owrzodzenie skrzydełek nosa i okolicy pod nosem
- Martwica przegrody nosowej
- Świerzb, grzybica
- Choroby przenoszone droga płciową
- Patologie ciąży i porodu
- Napady drgawkowe
- Ropnie, ropowice skóry w miejscach po zastrzykach
- Bezsenność
- Depresja / próby samobójcze
- Zaburzenia nastroju (agresja, drażliwość, przygnębienie, apatia)
- Zaburzenia pamięci
- Ostre i przewlekłe psychozy
- Zaburzenia seksualne
- Zespoły organiczne, np. otępienie
- Zaburzenia uczuciowości
- Osłabienie więzi rodzinnych
- Bezdomność
- Bezrobocie
- Konflikty z prawem
- Inwalidztwo
- Utrata zdolności do samodzielnego i odpowiedzialnego funkcjonowania
- Obciążenie społeczeństwa pomocą socjalną
Zródło: https://www.kbpn.gov.pl/portal?id=112213
Potrzebuje pomocy?
Mitingi AA
Dla osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych odbywają się w każdy czwartek w godz.18.00-20.00 – spotkania zamknięte.
INDYWIDUALNE PORADY – JASTROWIE
PORADY INDYWIDUALNE (nieodpłatne) dla osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych w Jastrowiu.
INDYWIDUALNE PORADY – SYPNIEWO
PORADY INDYWIDUALNE (nieodpłatne) dla osób uzależnionych i współuzależnionych od alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych w Sypniewie.